Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny

Czcionka:

 

Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny 2022-2025

Zespołu Placówek Oświatowych w Moszczance

 

I. Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 i ost. zm. z 25 czerwca 2002 r. Dz. U. Nr 84, poz. 763).
  • Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982r. (Dz.U. z dnia 12 listopada 1982r.)
  • Ustawa z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych art. 3.
  • Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 maja 1998 r. w sprawie przeciwdziałania i zwalczania zjawisk patologicznych wśród nieletnich.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkolach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U.poz.1249).
  • Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) - art. 10 ust. 1 pkt 5, art. 26 ust. 2, art. 78, art. 98-99.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 marce 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (DZ. U. z 2017 r. poz.649)- § 4.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
  • Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tryb pełny stacjonarny – wrzesień 2021r.
  • Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023,2023/2024
  • Statut Zespołu Placówek Oświatowych w Moszczance

 

II. WSTĘP

 

Dziecko jest wspólnym dobrem rodziców i szkoły, ponieważ rodzice są najważniejszymi wychowawcami swoich dzieci a nauczyciele wspomagają wszechstronny i harmonijny rozwój w taki sposób, aby młody człowiek akceptował siebie, przy jednoczesnym otwarciu się na potrzeby drugiego człowieka.

Wychowanie to proces wspomagania dziecka w jego rozwoju, ukierunkowany na osiągnięcie pełni dojrzałości w czterech sferach: fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej.

Profilaktyka to proces wspomagania dziecka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i eliminowanie czynników blokujących i zaburzających ten rozwój.

Profilaktyka wspomaga proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie.

Program Wychowawczo-Profilaktyczny Zespołu Placówek Oświatowych w Moszczance powstał w celu wzmocnienia wychowawczej funkcji szkoły i jest dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz środowiska lokalnego. Uwzględnia całościowe oddziaływania wychowawcze wraz  z uzupełniającymi działaniami profilaktycznymi w zależności od potrzeb uczniów – zarówno w zakresie wspierania dzieci i młodzieży w prawidłowym rozwoju, jak i zapobiegania oraz przeciwdziałania zachowaniom problemowym.

Chcemy, aby nasza szkoła była bezpieczna, by panował w niej klimat sprzyjający pracy uczniów i nauczycieli, a komunikacja odbywała się na zasadzie dialogu. Zależy nam na tym, aby nasi uczniowie stale się rozwijali zarówno emocjonalnie jak i intelektualnie, a przy tym byli kulturalni, odpowiedzialni, komunikatywni, kreatywni i empatyczni. Chcemy, aby w szkole panowało poczucie przynależności do społeczności, którą łączą więzi koleżeństwa, przyjaźni, zaufania i wzajemnego szacunku.

Program przeznaczony jest do realizacji zarówno przez wychowawców klas podczas godzin z wychowawcą oraz we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

 

III. ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE – CELE OGÓLNE

 

  1. Edukacja zdrowotna - kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, w tym wdrażanie ich do zachowań higienicznych, bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych osób. Ugruntowanie wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania się, korzyści płynących z aktywności fizycznej, stosowania profilaktyki.
  2. Rozwijanie kompetencji informatycznych - przygotowywanie uczniów do dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów w trakcie korzystania z zasobów dostępnych w Internecie, krytycznej analizy informacji, bezpiecznego poruszania się w przestrzeni cyfrowej, w tym nawiązywania i utrzymywania opartych na wzajemnym szacunku relacji z innymi użytkownikami sieci.
  1. Kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych ze szczególnym uwzględnieniem miejsc ważnych dla pamięci narodowej, postaci wydarzeń z przeszłości, najważniejszych świąt narodowych i symboli państwowych przy jednoczesnym poszanowaniu dla innych kultur oraz zapobieganiu wszelkim przejawom dyskryminacji. Budowanie postawy tolerancji. Wychowanie do wartości: praca, nauka, w tym chęć uczenia się przez całe życie, dociekliwość poznawcza, kreatywność, samodzielność, bezpieczeństwo, dyscyplina, odpowiedzialność, miłość, lojalność, zrozumienie, wspólnota, piękno, sprawiedliwość, mądrość, przyjaźń, wiedza, uczciwość, poważanie, tradycja, wolność, pasja, niezależność, rodzina, prawda, patriotyzm.
  1. Rozwijanie u dzieci zainteresowań zgodnych z ich zdolnościami, wyposażenie uczniów w elementy wiedzy związane z doradztwem zawodowym, przygotowanie uczniów do wyboru szkoły na kolejnym etapie edukacji.
  2. Zaznajamianie uczniów z zagrożeniami bezpieczeństwa i uczenie podstawowych reakcji na nie.

 

 

Realizując niniejszy program przyjmujemy, że w wyniku systematycznego i spójnego oddziaływania wychowawczo-profilaktycznego przygotujemy uczniów do zgodnego współżycia z ludźmi. Nasze starania koncentrujemy wokół dążenia do tego, aby nasi wychowankowie byli: przygotowani do podejmowania kolejnych wyzwań edukacyjnych, by potrafili docenić wartość uczenia się przez całe życie, a przy tym byli uczciwi, wiarygodni, odpowiedzialni, wytrwali, wrażliwi na krzywdę innych, kreatywni, przedsiębiorczy, aby nie stosowali przemocy słownej, fizycznej i psychicznej, mieli wysoką kulturę osobistą i gotowość do uczestnictwa w kulturze. Ważne dla nas jest też to, aby nasi uczniowie przestrzegali zasad zdrowego stylu życia, nie ulegali nałogom, kształtowali postawy obywatelskie, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania dla innych kultur i tradycji, pogłębiali świadomość ekologiczną, poznawali dziedzictwo kulturowe naszego narodu i rozwijali swoje zainteresowania oraz pasje.

 

IV. MISJA I WIZJA PRZEDSZKOLA I SZKOŁY

 

Misja oddziałów przedszkolnych

Celem misji jest zapewnienie wszystkim wychowankom wszechstronnego, bezpiecznego rozwoju, przygotowanie dzieci do przeżywania sukcesu i radzenia sobie z porażkami.

 

Misja szkoły podstawowej

Zespół Placówek Oświatowych w Moszczance to szkoła przyjazna dziecku, stwarzająca optymalne warunki do wszechstronnego rozwoju, to miejsce: poszanowania godności i praw każdego człowieka, demokratycznego rozwiązywania problemów młodych ludzi do świadomego i odpowiedzialnego decydowania o sobie, dbałości o swoje zdrowie, wykorzystania swoich zdolności i zainteresowań, poczucia dumy z własnego miejsca zamieszkania, życia w zjednoczonej Europie. Nasza szkoła zapewnia równość szans i sprawiedliwość społeczną, wspiera pogląd, że kształcenie jest procesem trwającym całe życie.

 

 

            Wizja oddziałów przedszkolnych

Oddziały przedszkolne są przyjazne dziecku i jego rodzicom, dają możliwość samorealizacji, kreatywnego myślenia, poszanowania godności własnej i innych, zapewniające poczucie bezpieczeństwa, stwarzają warunki do wszechstronnego rozwoju dziecka na miarę jego indywidualnych możliwości. To także oddziały, dzięki którym dzieci zdobywają wiedzę

i umiejętności pozwalające sprostać wymaganiom stawianym szkole i w życiu dorosłym.
W procesie edukacji wdrażają innowacje pedagogiczne, programy własne oraz własne i adoptowane projekty edukacyjne.

 

Wizja szkoły podstawowej

Szkoła dostosowuje się do zmian cywilizacyjnych, w nowoczesny sposób przygotowuje dzieci i młodzież do wyzwań, jakie stawia dorosłość. Osiąga wysokie wyniki w zakresie nauczania, wychowania i opieki, kształtuje postawy patriotyczne, prozdrowotne, ekologiczne, realizuje edukację informatyczną oraz językową, stymuluje wszechstronny rozwój ucznia, skutecznie przeciwdziała patologiom społecznym, oferuje uczniowi atrakcyjne metody nauki, rozwija jego zainteresowania oraz zachęca go do przyjmowania aktywnych i twórczych postaw. Rozwija wrażliwość na potrzeby innych ludzi oraz angażuje do czynnej,  dobrowolnej i bezinteresownej pomocy innym w ramach działań podejmowanych w ramach wolontariatu. W procesie edukacji wdraża innowacje pedagogiczne, programy własne oraz własne i adoptowane projekty edukacyjne.

 

V. SYLWETKA ABSOLWENTA

 

Absolwent Zespołu Placówek Oświatowych w Moszczance prawidłowo funkcjonuje w swoim środowisku, w domu i w szkole. Ma określony, dość szeroki krąg zainteresowań, którym poświęca swój czas i które to zainteresowania stara się rozwijać. Pozytywnie patrzy na otaczający go świat, siebie i innych ludzi. Traktuje zdobywanie wiedzy, jako podstawę własnego rozwoju.

Dążymy do tego, aby absolwent naszej szkoły był: samodzielny, ciekawy świata, odpowiedzialny, prawy, otwarty, tolerancyjny, świadomy własnej wartości, a przy tym pozostał świadomym obywatelem i patriotą.

 

 

Absolwent oddziału przedszkolnego:

  • jest otwarty i tolerancyjny, życzliwie nastawiony do świata i ludzi;
  • jest wyposażony w wiedzę i umiejętności dostosowane do swoich możliwości;
  • jest odpowiednio przygotowany do wypełniania obowiązku szkolnego;
  • jest odpowiedzialny za swoje zachowanie;
  • jest aktywny, dociekliwy i kreatywny;
  • zna swoje miejsce w świecie (jestem Polakiem, mieszkam w Polsce, mówię w języku polskim);
  • zna symbole narodowe i je szanuje;
  • zna swoje zalety i mocne strony;
  • umie akceptować siebie i innych;
  • umie komunikować się z rówieśnikami i dorosłymi;
  • umie obcować ze sztuką – teatrem, sztuką, muzyką;
  • umie dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo;
  • potrafi być odpowiedzialnym za pielęgnowanie i zachowanie naturalnego środowiska;
  • potrafi okazywać pomoc słabszym, niepełnosprawnym.

 

Absolwent szkoły:

  • jest obywatelem, świadomym swych praw i obowiązków, posiadającym godność, poczucie własnej wartości, szanującym prawa innych;
  • jest człowiekiem uczciwym, tolerancyjnym i odpowiedzialnym, odróżniającym dobro od zła, kierującym się zasadami moralnymi;
  • jest człowiekiem aktywnym, ciekawym świata i wiedzy, ma różnorodne zainteresowania, chętnie gromadzi różne wiadomości;
  • zna historię i kulturę własnego narodu i regionu oraz tradycje szkoły, przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny życia;
  • jest przygotowany do rozwiązywania problemów codzienności;
  • posiada umiejętność zdobywania, przetwarzania i wykorzystywania wiedzy;
  • dba o rozwój intelektualno- emocjonalny;
  • szanuje potrzeby innych i jest chętny do niesienia pomocy;
  • integruje się z rówieśnikami i prawidłowo funkcjonuje w zespole.

 

 

 VI. UCZESTNICY PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO SZKOŁY

 

            Za wszechstronny rozwój osobowości ucznia odpowiedzialni są wszyscy uczestnicy programu, czyli:

Rodzice, którzy:

  • mają prawo do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka;
  • znają i akceptują Program Wychowawczo-Profilaktyczny Zespołu Placówek Oświatowych w Moszczance;
  • wspierają swoje dziecko we wszystkich jego poczynania, zapewniając mu jednocześnie całkowite poczucie bezpieczeństwa;
  • wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą, udzielają niezbędnych informacji na temat dziecka;
  • aktywnie uczestniczą w życiu szkoły.

 

 Rada pedagogiczna:

  • uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych, w tym w zakresie działań wspierających kondycję psychiczną uczniów po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji od bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami;
  • dostosowuje wymagania związane z realizacją podstawy programowej do zmniejszonej efektywności kształcenia wynikającej z osłabionej kondycji psychicznej uczniów oraz niższej efektywności zdalnego nauczania;
  • dokonuje wyboru programów profilaktycznych wspierających uczniów psychicznie i uczących umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami oraz adaptacji do zmieniających się warunków nauki;
  • opracowuje projekt programu wychowawczo-profilaktycznego i uchwala go w porozumieniu z Radą Rodziców;
  • opracowuje i zatwierdza dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, a także depresją i uzależnieniami od technologii cyfrowych;
  • uczestniczy w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego;
  • uczestniczy w ewaluacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

 

Wychowawcy klas, którzy:

  • dbają o poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ucznia zarówno w klasie jak i w środowisku szkolnym;
  • wspierają rozwój uczniów, zwracając szczególną uwagę na proces stopniowego usamodzielniania się wychowanka;
  • prowadzą badania i działania diagnostyczne uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
  • rzetelnie prowadzą dokumentację nauczania;
  • realizują treści programu, koordynując pracę wychowawczo-profilaktyczną w zespole klasowym;
  • dokonują rozpoznania sytuacji rodzinnej i osobistej ucznia;
  • podejmują skuteczne działania w przypadkach pojawienia się aktów przemocy, zaniedbań opiekuńczych lub ujawnionych nałogów;
  • podejmują działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci;
  • inicjują i prowadzą działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych;
  • wnioskują o objęcie pomocą psychologiczno-pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
  • informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
  • wdrażają do samooceny postępów w zachowaniu, nadzorują realizację obowiązku szkolnego;
  • promują osiągnięcia klasy i pojedynczych uczniów;
  • inspirują pracę zespołową w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz klasy, szkoły i środowiska;
  • współdziałają z nauczycielami uczącymi w klasie;
  • współpracują z rodzicami, włączają rodziców w sprawy programowe i organizacyjne klasy;
  • pomagają rodzicom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
  • współpracują z dyrekcją szkoły, z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka, policją, poradnią psychologiczno-pedagogiczną itp.

 

Zespół wychowawców:

  • opracowuje projekty procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, zasad współpracy z instytucjami i osobami działającymi na rzecz uczniów, propozycje modyfikacji zasady usprawiedliwiania nieobecności, udzielania kar, nagradzania, wystawiania ocen zachowania i innych;
  • analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze, promuje metodę pozytywnego dyscyplinowania uczniów;
  • promuje doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy, adekwatnie do zaistniałych potrzeb;
  • ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli, w tym rozpoczynających pracę w roli wychowawcy;
  • przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły;
  • uczestniczy w poszukiwaniu nowych rozwiązań na rzecz budowania szkolnego systemu ochrony zdrowia psychicznego uczniów;
  • inne, wynikające ze specyfiki potrzeb szkoły.

 

Nauczyciele, którzy:

  • oddziałują wychowawczo na uczniów niezależnie od przypisanych im funkcji dydaktycznych;
  • odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wyjść i wyjazdów szkolnych;
  • udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów, informują o potrzebach związanych z problemami w nauce oraz o przejawianych zdolnościach;
  • wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania;
  • inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności;
  • kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu;
  • reagują na przejawy nietolerancji, dyskryminacji i innych negatywnych zachowań;
  • dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy wszystkich uczniów;
  • dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb ucznia;
  • współtworzą atmosferę życzliwości i zrozumienia, budzą szacunek swoją wiedzą, kompetencją i nienaganną postawą moralną;
  • proponują uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią;
  • realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.

 

Pedagog specjalny, m.in.:

współpracuje z nauczycielami, wychowawcami, specjalistami, rodzicami i uczniami w:

  • rekomendowaniu dyrektorowi działań w zakresie zapewnienia aktywnego uczestnictwa uczniów w życiu szkoły oraz tworzeniu warunków dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej osobom ze szczególnymi potrzebami;
  • prowadzeniu badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów;
  • rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów;
  • udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniami;
  • współpracuje, w zależności od potrzeb, z innymi podmiotami (m.in. poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi przedszkolami, szkołami i placówkami, organizacjami pozarządowymi, pomocą nauczyciela, pracownikiem socjalnym, asystentem rodziny);
  • przedstawia radzie pedagogicznej propozycje w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli w zakresie wymienionych wyżej zadań.

 

Uczniowie, w tym również Samorząd Uczniowski:

  • przestrzegają obowiązującego w szkole regulaminu oraz przyjętych zasad;
  • współorganizują imprezy i akcje szkolne;
  • przestrzegają norm zachowania obowiązujących członków społeczności szkolnej;
  • akceptują innych uczniów i szanują ich prawa;
  • współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności;
  • kierują swoim rozwojem, dążąc do coraz większej samodzielności;
  • prowadzą zdrowy tryb życia i dbają o swoje środowisko;
  • mają szacunek do kultury, języka i tradycji narodowej;
  • uczestniczą w opiniowaniu dokumentów szkolnych (Statut Szkoły, Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny).

 

Dyrektor szkoły:

  • dba o prawidłowe funkcjonowanie szkoły, o poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły, o kształtowanie twórczej atmosfery pracy w szkole;
  • wspiera finansowo i organizacyjnie działania wychowawczo-profilaktyczne w środowisku szkolnym;
  • stwarza warunki do prawidłowej realizacji Konwencji Praw Dziecka oraz umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i religijnej;
  • kontroluje wypełnianie przez uczniów obowiązku szkolnego;
  • organizuje szkolenia dla nauczycieli;
  • dba o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły;

 

 UROCZYSTOŚCI SZKOLNE W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

 

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
  • Ślubowanie klas pierwszych
  • Porządkowanie grobów nieznanego żołnierza
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Narodowe Święto Niepodległości
  • Andrzejki szkolne
  • Mikołajki klasowe
  • Szkolne spotkanie opłatkowe
  • Jasełka dla dzieci
  • Szkolne walentynki
  • Pierwszy dzień wiosny
  • Dzień Ziemi
  • Szkolne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
  • Dzień Dziecka
  • Zakończenie roku szkolnego

 

VII. ZADANIA WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNE I FORMY REALIZACJI

 

  1. Edukacja zdrowotna - kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, w tym wdrażanie ich do zachowań higienicznych, bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych osób. Ugruntowanie wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania się, korzyści płynących z aktywności fizycznej, stosowania profilaktyki.

 

Lp.

Zadania szkoły

Cele

Formy realizacji

I.

Kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu.

 

1. Kształtowanie nawyku dbania o własne zdrowie. Zwracanie uwagi na utrzymanie higieny własnego ciała, dbanie o schludny wygląd zewnętrzny.

2. Wpajanie zdrowego stylu życia, odżywiania i wypoczynku; w tym: aktywne zagospodarowanie czasu wolnego.

3. Kształtowanie sprawności fizycznej; uświadamianie znaczenia sportu w życiu; wzbudzanie motywacji do rozwijania indywidualnych predyspozycji sportowych; zachęcanie do podejmowania regularnej aktywności fizycznej.

4.Wyposażenie szkoły w dystrybutory z wodą do picia.

5.Wyposażenie szkoły w automat ze zdrową żywnością.

6.Zapoznanie z podstawowymi zasadami dbałości o zdrowie własne i innych, kształtowanie właściwego zachowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

7.Zapoznanie z zasadami ochrony zdrowia psychicznego.

8.Kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu.

9.Poszerzanie wiedzy uczniów na temat metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób.

10.Utrwalanie u uczniów świadomego respektowania reguł sanitarnych.

 

- lekcje przedmiotowe (zwłaszcza w-f) i zajęcia realizujące tematykę prozdrowotną w tym: zajęcia świetlicowe, koła zainteresowań, imprezy klasowe i szkolne;

- pogadanki na godzinach wychowawczych, zajęciach dydaktyczno- wychowawczych, biologii, przyrodzie; spotkania z pielęgniarką szkolną, spotkania z intendentką szkolną, zajęcia profilaktyczne, organizacja czynnego wypoczynku w czasie wolnym, organizacja kół zainteresowań;

- realizacja programów m.in. Mleko w szkole, Owoce i warzywa w szkole, Delfinek, Kubusiowi przyjaciele natury;

-lekcje wychowania fizycznego; kółka pozalekcyjne, organizacja zajęć w terenie, w tym: wycieczek pieszych i rowerowych, udział w zawodach sportowych, popularyzacja alternatywnych form spędzania czasu wolnego;

-projekcja filmów i prezentacji multimedialnych;

-redagowanie gazetek tematycznych;

-przedstawienia o charakterze profilaktycznym;

-działania praktyczne –wykonywanie kanapek, sałatek, surówek soków;

-organizowanie, udział w konkursach, akcjach;

-pogadanki, rozmowy indywidualne z uczniami;

-rozmowy, konsultacje z rodzicami, wymiana spostrzeżeń;

-nauka udzielania pierwszej pomocy.

II.

 

Szkoła zapewnia uczniom poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego.

1. Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy ucznia.

2. Zapewnienie uczniom opieki oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

3. W pracy z uczniami uwzględnianie opinii oraz orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznej.

4. Wspieranie uczniów w radzeniu sobie z emocjami i stresem.

5. Przygotowanie do podejmowania działań mających na celu zdrowy styl życia w aspekcie fizycznym i psychicznym.

6. Dostarczanie wiedzy na temat osób i instytucji świadczących pomoc w trudnych sytuacjach ( telefony alarmowe, Niebieska linia, Rzecznik Praw Dziecka).

 

-opracowanie i realizacja harmonogramu dyżurów nauczycielskich;

-zapoznanie uczniów i rodziców z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie szkoły;

-współpraca z powołanymi do tego instytucjami, organizacjami;

-konkursy plastyczne;

-zapoznanie z regulaminami obowiązującymi w szkole, zapoznanie z zasadami BHP na poszczególnych lekcjach;

-spotkania ze specjalistami, spotkania z policjantami, próbna ewakuacja.

III.

Szkoła rozpoznaje uzależnienia i zapobiega im.

1. Podnoszenie wiedzy ucznia na temat zagrożeń społecznych ze szczególnym uwzględnieniem tematyki uzależnień od alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz substancji chemicznych (narkotyki, dopalacze).

2. Spotkania tematyczne w obszarze profilaktyki uzależnień.

3. Realizacja programów profilaktycznych o tematyce uzależnień.

4.Kształtowanie postaw otwartych na poszukiwanie pomocy oraz porady, kiedy zaczynają się trudności.

5. Kształtowanie postawy asertywności.

6. Kształtowanie wśród uczniów postaw zapobiegających podatności na ryzyko kontaktu z substancjami uzależniającymi.

 

 

 

-współpraca z instytucjami zajmującymi się uzależnieniami; pogadanki na lekcjach wychowawczych; organizacja spotkań tematycznych;

-realizacja programów profilaktycznych skorelowanych względem potrzeb uczniów;

- porady dla rodziców i kierowanie ich do poradni psychologiczno-pedagogicznej lub instytucji zajmujących się zwalczaniem uzależnień.

-konkurs plastyczne;

-szkolenia i warsztaty;

-spotkania ze specjalistami.

IV.

Walka ze stresem.

1. Poznawanie metod radzenia sobie ze stresem oraz kształtowanie umiejętności określania i nazywania stanów psychicznych, postaw wpływających na emocje i stany psychiczne uczniów.

2. Poznawanie metod radzenia sobie z własną  i cudzą agresją.

3. Wspieranie uczniów w radzeniu sobie z emocjami i stresem wynikającym z napotkanych trudności.

 

-organizacja zajęć tematycznych w ramach godzin wychowawczych; -prelekcje,

-spotkania z pielęgniarką, współpraca z PPP,

-projekcje filmów;

-organizacja zajęć tematycznych w ramach godzin wychowawczych;

-organizacja zajęć: wychowanie do życia w rodzinie i zajęć świetlicowych;

- przedstawienia o charakterze profilaktycznym,

-zastosowanie metody dramy, psychodramy.

 

 

  1. Rozwijanie kompetencji informatycznych - przygotowywanie uczniów do dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów w trakcie korzystania z zasobów dostępnych w Internecie, krytycznej analizy informacji, bezpiecznego poruszania się w przestrzeni cyfrowej, w tym nawiązywania i utrzymywania opartych na wzajemnym szacunku relacji z innymi użytkownikami sieci.

 

 

 

 

 

Lp.

Zadania szkoły

Cele

Formy realizacji

I.

 

Rozwijanie kompetencji informatycznych.

 

1. Merytoryczne przygotowanie uczniów do bezpiecznego korzystania z Internetu, wzbudzenie u nich świadomości występujących w nim zagrożeń.

2. Kształtowanie wśród uczniów zachowań właściwego wykorzystywania zasobów sieci Internet.

3. Poznanie zasad higieny pracy z komputerem (tabletem, smartfonem).

4. Zapoznanie uczniów ze zjawiskiem cyberprzemocy i sposobami radzenia sobie z nią.

5. Upowszechnienie wśród uczniów zasad ograniczonego zaufania wobec znajomości zawieranych w Internecie.

6. Wyrobienie u uczniów umiejętności klasyfikowania, wartościowania, oceniania wobec wiadomości uzyskanych z Internetu.

7. Zapoznanie uczniów z odpowiedzialnością za swoje działania w Internecie i konsekwencjami karnymi za działania niezgodne z prawem.

8. Pokazanie uczniom, gdzie można zgłaszać informacje o przestępstwach internetowych, nielegalnych i szkodliwych treściach.

9. Uświadomienie rodzicom ich najważniejszej roli w zakresie kontroli nad sposobami korzystania przez dziecko z Internetu.

10. Zapoznanie rodziców ze sposobami kontroli i ograniczenia dostępu dziecka do wybranych, niepożądanych treści.

11. Zwiększenie świadomości rodziców na temat zagrożeń internetowych i metod przeciwdziałania.

12. Promowanie wśród uczniów i nauczycieli akcji i programów o różnym zasięgu na rzecz bezpiecznego Internetu.

-lekcje godziny wychowawczej, zajęcia z informatyki, pogadanki, prelekcje;

-obchody Dnia Bezpiecznego Internetu;

-korzystanie z różnorodnych źródeł wiedzy;

-gazetki tematyczne;

-prelekcje dla rodziców i uczniów;

-konsultacje dla rodziców i uczniów;

-filmy edukacyje i prezentacje multimedialne;

 

II.

Wdrożenie uczniów do efektywnego korzystania z zasobów i narzędzi cyfrowych w trakcie nauki zdalnej.

1. Przygotowanie uczniów do świadomego, odpowiedzialnego i twórczego korzystania z technologii informacyjno – komunikacyjnych.

2. Inspirowanie uczniów do kreatywnego i innowacyjnego kształcenia się z użyciem narzędzi cyfrowych.

3. Stymulowanie rozwoju umiejętności posługiwania się przez uczniów technologią cyfrową i cyfrowymi zasobami we własnym kształceniu się i rozwoju.

4. Uczenie dzieci bezpiecznego i konstruktywnego korzystania z nowych technologii.

5. Zapoznanie uczniów z metodami, formami i narzędziami służącymi kształtowaniu kompetencji korzystania z zasobów cyfrowych.

-lekcje wychowawcze, lekcje informatyki, pogadanki, prelekcje.

 

 

3. Kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych ze szczególnym uwzględnieniem miejsc ważnych dla pamięci narodowej, postaci wydarzeń z przeszłości, najważniejszych świąt narodowych i symboli państwowych przy jednoczesnym poszanowaniu dla innych kultur oraz zapobieganiu wszelkim przejawom dyskryminacji. Budowanie postawy tolerancji.

 

 

Lp.

Zadania szkoły

Cele

Formy realizacji

I.

 

1. Przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

1. Rozwijanie samorządności uczniów, w tym uczenie zasad demokracji. Rozwijanie tolerancji wobec innych, w tym kształtowanie właściwych postaw w stosunku do osób niepełnosprawnych, starszych i odmiennych kulturowo.

2. Poznanie i respektowanie praw i obowiązków ucznia.

3. Kształtowanie umiejętności bycia członkiem zespołu klasowego i społeczności szkolnej, w tym udzielanie pomocy uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz strategie rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.

4. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów.

 

-udział uczniów w pracach samorządu klasowego i szkolnego;

-udział uczniów w procesie planowania pracy szkoły;

-reprezentowanie szkoły podczas uroczystości lokalnych, udział w uroczystościach szkolnych;

-poznanie regulaminu i Statutu Szkoły, w tym praw i obowiązków ucznia;

-lekcje godziny wychowawczej, udział w zajęciach integracyjnych, uroczystościach klasowych i szkolnych;

-lekcje języka polskiego, lekcje biblioteczne, konkursy szkolne i biblioteczne;

- udział w „Narodowym Czytaniu”

-zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, godziny wychowawcze;

-pogadanki, rozmowy indywidualne;

-projekcja filmów i prezentacji multimedialnych;

-organizacja zajęć pozalekcyjnych;

-redagowanie gazetek tematycznych;

-zabawy integracyjne, wspólne wycieczki;

-prowadzenie Szkolnego Koła Wolontariatu.

II.

Kształtowanie wysokiego poziomu kultury osobistej.

1. Budowanie systemu aksjologicznego - przygotowanie do rozpoznawania podstawowych wartości.

2. Promowanie postaw prospołecznych, w tym tolerancji w stosunku do osób o odmiennych poglądach, wyglądzie, pochodzeniu itp.

3. Wdrażanie do skutecznej, kulturalnej komunikacji w tym kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne słownictwo.

4. Egzekwowanie właściwego zachowania zgodnego z przyjętymi normami.

5. Wskazywanie konieczności poszanowania cudzych dóbr materialnych i własnych oraz mienia szkoły.

-udział w akcjach charytatywnych, wolontariacie, zajęcia godziny wychowawczej na temat zasad dobrego wychowania i stosowania zwrotów grzecznościowych;

-zwracanie uwagi na właściwe zachowanie uczniów podczas przebywania ich na terenie szkoły i poza nią;

-lekcje godziny wychowawczej, organizacja spotkań z ciekawymi ludźmi, organizacja prelekcji, projekcji filmów poglądowych itp.;

-lekcje godziny wychowawczej, wszystkie zajęcia przedmiotowe, zwracanie uwagi na stosowanie kulturalnego słownictwa przez wszystkich członków społeczności szkolnej;

-pogadanki, rozmowy indywidualne;

-redagowanie gazetek tematycznych;

-lekcje godziny wychowawczej, zajęcia przedmiotowe ze szczególnym uwzględnieniem działań mających na celu troskę o wygląd sal lekcyjnych i otoczenia szkoły.

III.

Kształtowanie poczucia wspólnoty lokalnej, narodowej oraz postawy patriotycznej, miłości do ojczyzny, kultywowania tradycji.

1. Poznanie słów i melodii hymnu narodowego.

2. Kształtowanie gotowości do uczestnictwa w kulturze, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także poszanowania innych kultur i tradycji, określanie swojej przynależności kulturowej poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w środowisku rodzinnym, szkolnym i lokalnym, uczestniczenie w życiu kulturalnym środowiska rodzinnego, szkolnego, lokalnego oraz wydarzeniach organizowanych przez najbliższą społeczność.

3. Poznawanie historii i tradycji naszego narodu i regionu.

4. Uświadomienie roli i wartości symboli narodowych.

5. Umacnianie więzi ze społecznością lokalną.

6. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności społecznej poprzez podejmowanie działań na rzecz lokalnej społeczności.

 7. Poznanie miejsc ważnych dla historii Polski oraz kulturalne zachowanie się w miejscach Pamięci Narodowej, w czasie uroczystości szkolnych, np. w kościele i na cmentarzu.

8. Dbanie o odpowiedni strój w czasie świąt szkolnych.

9. Prowadzenie kroniki szkolnej.

-lekcje godziny wychowawczej, lekcje historii;

-opracowanie kalendarza uroczystości szkolnych i lokalnych;

-wycieczki szkolne do miejsc pamięci narodowej, prezentacje;

-wdrażanie zasad regulaminu szkoły podczas zajęć lekcyjnych i uroczystości szkolnych;

-lekcja godziny wychowawczej, lekcje historii, konkursy szkolne i pozaszkolne;

-pogadanki, rozmowy indywidualne;

-projekcja filmów i prezentacji multimedialnych;

-wycieczki, wyjazdy do kina, teatru;

-spotkania z ciekawymi ludźmi;

 

IV.

Wprowadzenie w życie kulturalne szkoły i wspólnoty lokalnej.

1. Zdobywanie, pogłębianie wiedzy o własnej miejscowości, regionie, kraju. 

2. Poznanie historii i tradycji własnej rodziny i jej związek z historią regionu.

3. Wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty lokalnej, imprezach regionalnych, w tym organizacja imprez na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.

4. Poznanie historii najważniejszych obiektów w regionie.

5. Rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska.

6. Przybliżanie uczniom problematyki konieczności ochrony środowiska naturalnego.

7. Ukazywanie wpływu codziennych czynności i zachowań na stan środowiska naturalnego.

8. Uwrażliwianie na związek degradacji środowiska ze zdrowiem człowieka.

9. Wskazywanie na sposoby dbania o przyrodę.

-lekcje godziny wychowawczej, lekcje historii, prelekcje tematyczne, konkursy wiedzy, quizy;

-imprezy okolicznościowe, wolontariat, konkursy przedmiotowe;

-wycieczki krajoznawcze;

-realizacja programów ekologicznych, udział w zbiórce surowców wtórnych, porządkowanie terenu przyszkolnego w ramach godzin wychowawczych,

 -akcja sprzątania świata,

- organizacja zajęć w terenie, pogadanki tematyczne;

- redagowanie gazetek tematycznych.

V.

Budowanie poczucia wspólnoty europejskiej przy jednoczesnym rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej.

Rozpoznanie potrzeb i zagrożeń uczniów z Ukrainy wynikających z ich sytuacji kryzysowej.

1. Poznanie istoty Wspólnoty Europejskiej, w tym poznanie krajów Unii Europejskiej.

2. Zachowanie tożsamości narodowej we Wspólnocie.

3. Indywidualne rozmowy wspierające z każdym uczniem, jego rodzicami. Ustalenie zakresu dalszych działań. Dalsze postępowanie wg ustaleń, np. realizacja zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego i/lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

-lekcje godziny wychowawczej,         -lekcje historii;

-prelekcje;

-pogadanki, prezentacje, filmy edukacyjne, gazetki tematyczne.

VI.

Integracja działań wychowawczo – profilaktycznych szkoły i rodziców.

Promocja wartości rodziny w życiu człowieka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Zapoznanie rodziców z programem wychowawczo – profilaktycznym oraz innymi dokumentami Szkoły.

2. Dokładne precyzowanie wymagań stawianych uczniom, dotyczących pożądanych zachowań w szkole.

3. Włączenie rodziców do pracy przy realizacji zamierzeń wychowawczych.

 4. Organizowanie imprez z udziałem rodziców.

5. Uwzględnienie opinii i oczekiwań rodziców  w klasowych programach wychowawczych.

6. Współdziałanie w pokonywaniu trudności wychowawczych.

7. Wspólne szukanie przyczyn i dróg wyjścia z problemów wychowawczych.

8. Wzmacnianie prawidłowych relacji dziecka z rodziną oraz pomoc w przygotowaniu się do zrozumienia i akceptacji okresu dojrzewania.

 

-wywiadówki;

-działania pracowników szkoły mające na celu bezpieczeństwo uczniów;

-współpraca z Radą Rodziców;

-angażowanie rodziców do uczestnictwa i współorganizowania uroczystości i wyjazdów klasowych;

-rozmowy, konsultacje z rodzicami, wymiana spostrzeżeń, udzielanie wskazówek;

-informacje zamieszczone na stronie internetowej szkoły;

-rozmowy z wychowawcą, nauczycielem;

-realizacja treści programowych zajęć

Wychowanie do życia w rodzinie”;

-obchody uroczystości, jako przejaw więzi rodzinnej, szacunku w  rodzinie, np.:

Dzień Babci i Dziadka, Bal Karnawałowy, Dzień Kobiet, Dzień Matki,

-klasowe spotkania opłatkowe wychowawców, dzieci i rodziców.

 

 

  1. Rozwój zainteresowań, uzdolnień, talentów u dzieci, orientacja zawodowa – rozwijanie u dzieci zainteresowań zgodnych z ich zdolnościami, wyposażenie uczniów w elementy wiedzy związane z doradztwem zawodowym, przygotowanie uczniów do wyboru szkoły na kolejnym etapie edukacji.

 

 

 

Lp.

Zadania szkoły

Cele

Formy realizacji

I.

Podejmowanie działań rozwijających zainteresowania umiejętności i zdolności uczniów. Rozwijanie zainteresowań naukowych wśród uczniów.

1. Prowadzenie kół zainteresowań, zajęć dodatkowych, rozwijających zainteresowania uczniów.

2. Konsultacje indywidualne dla uczniów.

3. Udział uczniów w przeglądach, turniejach, konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

4. Wykorzystanie zasobów biblioteki szkolnej, dostępnych środków audiowizualnych i Internetu.

5. Organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi, warsztatów, lekcji muzealnych, terenowych.

6. Stosowanie aktywnych metod nauczania, wykorzystywanie multimedialnych środków dydaktycznych, stosowanie technologii informacyjnej na zajęciach, wykorzystywanie komputerowych programów edukacyjnych.

7. Przygotowywanie uczniów do konkursów, przeglądów, występów, zawodów.

- koła zainteresowań;

- konsultacje indywidualne;

- korzystanie ze zbiorów bibliotecznych, multimedia;

- wycieczki;

- spotkania z ciekawymi ludźmi;

 -konkursy;

- warsztaty;

- lekcje muzealne.

 

II.

Przygotowanie uczniów

do wyboru dalszego kierunku kształcenia – doradztwo zawodowe. Zdobywanie wiedzy o różnych zawodach.

 

1. Warsztaty zawodoznawcze dla klasy VIII.

2. Udział uczniów w Dniach Otwartych Szkół średnich, spotkania z przedstawicielami szkół średnich z powiatu ryckiego.

3. Zajęcia z przedmiotu doradztwo zawodowe dla uczniów kl. VII i VIII, m. in.  omówienie różnych grup zawodów, zbieranie materiałów dotyczących przyszłego zawodu.

- warsztaty z doradcami zawodowymi;  

- wycieczki tematyczne,

- lekcje doradztwa zawodowego, prezentacje, spotkania z ciekawymi ludźmi,

-poznawanie pracy ludzi w różnych zawodach,

- wystawki tematyczne, prezentacje multimedialne.

 

 

  1. Profilaktyka zagrożeń - uświadomienie dzieciom zagrożeń płynących z otaczającego świata, rozwijanie asertywności u dzieci, uczenie podejmowania odpowiednich wyborów, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wyposażenie uczniów w wiedzę gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych, trudnych i niebezpiecznych.

 

Lp.

Zadania szkoły

Cele

Formy realizacji

I.

Kształtowanie umiejętności samodzielnego, codziennego dbania o własne bezpieczeństwo i właściwego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.

1. Wdrażanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa drogi „do” i „ze” szkoły.

2. Uświadomienie zagrożeń związanych z życiem towarzyskim, podróżami, aktywnością w okresach wolnych od nauki.

 

-zajęcia z tematyki ruchu drogowego, spotkania z policjantem;

- pogadanki;

-egzamin na kartę rowerową;

-pogadanki, lekcje przyrody, lekcje przedmiotowe;

- udział w konkursach szkolnych i poza szkolnych;

- przedstawienia teatralne.

II.

Zapobieganie niepowodzeniom dydaktycznym, wspieranie uczniów mających trudności w nauce i w przystosowaniu się w grupie.

 

1. Diagnozowanie trudności w nauce.

2. Dostosowanie wymagań do możliwości indywidualnych uczniów.

3. Zorganizowanie pomocy koleżeńskiej.

4. Udzielanie uczniom pomocy psychologiczno -  pedagogicznej przez nauczycieli
i specjalistów szkolnych.

5. Współpraca szkoły z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną.

6. Dostosowanie oferty zajęć edukacyjnych do potrzeb uczniów.

 

-budowanie motywacji do nauki;

-spotkania, konsultacje z pedagogiem secjalnym;

-organizowanie zajęć korekcyjno kompensacyjnych, logopedycznych, rewalidacyjnych;

-spotkania z pracownikami PPP;

-badanie dzieci przedszkolnych przez logopedę.

III.

Eliminowanie agresji z życia szkoły.

1. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania zachowań agresywnych oraz egoistycznych.

2. Kształtowanie postaw odrzucających przemoc oraz umiejętność nieagresywnego, asertywnego zachowania się w sytuacjach konfliktowych i problemowych.

-lekcje wychowawcze, pogadanki;

-spotkania z psychologiem szkolnym.

IV.

Pedagogizacja rodziców.

1. Przekazywanie rodzicom wiedzy na temat przyczyn i istoty niepowodzeń szkolnych – wskazówki do pracy w domu z dzieckiem.

2. Przekazywanie rodzicom ciekawych artykułów, pozycji książkowych i publikacji internetowych dotyczących rozwoju, wychowania i pracy z dzieckiem.

-organizacja szkoleń dla nauczycieli;

- spotkania z wychowawcami, nauczycielami;

- konsultacje indywidualne dla rodziców;

- pogadanki, prelekcje dla rodziców;

- publikacje.

V.

Opieka zdrowotna       i pomoc socjalna.

1. Organizowanie bezpłatnych obiadów na stołówce szkolnej.

2. Opieka po lekcjach w świetlicy szkolnej – pomoc w nauce.

3. Badanie kontrolne prowadzone przez pielęgniarkę szkolną. Troska o higienę osobistą dzieci. Przeglądy czystości, fluoryzacja.

4. Organizowanie akcji charytatywnych na terenie szkoły.

- zajęcia świetlicowe;

- opieka pielęgniarki; - akcje charytatywne.

VI.

Współpraca z instytucjami i stowarzyszeniami.

1. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rykach

2. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rykach

3. Komenda Policji w  Rykach

4. Straż Pożarna w Rykach

5. Rejonowy Sąd w Rykach

6. Urząd Miejski w Rykach

7. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

8. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rykach

9. Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rykach

10. Parafia w Rykach

- warsztaty, szkolenia;

- konsultacje indywidualne nauczycieli i pracowników szkoły z przedstawicielami instytucji;

- spotkania z przedstawicielami instytucji;

- konkursy pozaszkolne i szkolne; - akcje, projekty.

 

 

 

VIII. EWALUACJA

W ustaleniu czy realizowany program przynosi oczekiwane efekty, niezbędna jest jego ewaluacja. Należy, więc kontrolować zarówno przebieg procesu, jak i osiągnięte wyniki. W tym celu na początku roku szkolnego i w trakcie jego trwania należy przeprowadzić wśród uczniów, rodziców i nauczycieli ankiety. Proces powinien być kontrolowany przez bieżące monitorowanie, a uzyskane informacje wykorzystywane do modyfikacji samego programu (jeżeli wystąpi taka potrzeba). Ewaluację wyników należy przeprowadzić pod koniec każdego roku szkolnego i opracować wnioski do pracy na następny rok szkolny.

 

Narzędzia ewaluacji:

  • Sprawozdania wychowawców z realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego w poszczególnych klasach.
  • Ankieta skierowana do uczniów, dotycząca ich postaw i zainteresowań.
  • Ankieta skierowana do rodziców, dotycząca osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych dziecka, ze wskazaniem kierunku działań do dalszej.
  • Ankieta skierowana do nauczycieli, której celem będzie uzyskanie informacji na temat realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego i ewentualnej jego modyfikacji.
  • Analiza trudności wychowawczych, problemów szkolno-środowiskowych i profilaktycznych przeprowadzona przez wychowawców na podstawie danych zebranych od pozostałych nauczycieli, rodziców i uczniów.
  • Analiza dokumentów.
  • Obserwacje.
  • Wywiady z uczniami, rodzicami i nauczycielami.

 

IX. USTALENIA KOŃCOWE

Za realizację Programu Wychowawczo-Profilaktycznego odpowiedzialni są wszyscy pracownicy szkoły. Nad prawidłowością jego realizacji czuwa dyrektor. Program Wychowawczo – Profilaktyczny Zespołu Placówek Oświatowych w Moszczance jest otwarty, może być modyfikowany w trakcie realizacji. Program ten podlega monitorowaniu i ewaluacji.

Integralną częścią Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego są Plany pracy wychowawczej w poszczególnych klasach i oddziałach przedszkolnych w Zespole Placówek Oświatowych, w których uwzględniono realizację treści w/w programu z uwzględnieniem procesu rozwojowego dzieci i młodzieży. Należy pamiętać, iż jest to schemat, który każdy wychowawca powinien dostosować do specyfiki swojego zespołu klasowego  po dokonaniu szczegółowej diagnozy.

 

            Program Wychowawczo - Profilaktyczny Zespołu Placówek Oświatowych            w Moszczance przyjęto uchwałą Rady Rodziców w dniu…………………………  

Uchwała Nr……………, w porozumieniu z Radą Pedagogiczną Zespołu Placówek Oświatowych w Moszczance.

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

								

Załącznik

Utworzono dnia 11.09.2023, 09:36

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

RODO

TREŚĆ OBOWIĄZKU INFORMACYJNEGO ADMINISTRATORA DANYCH OSOBOWYCH

 

 Zespól Placówek Oświatowych w Moszczance

 

reprezentowany przez:

 Renatę Redo


 

Zgodnie z art. 24 ust. 1 i art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych  (Dz. U. z 2016 roku poz. 922) informuję, iż administratorem Pani/Pana/Dziecka danych osobowych jest  Zespól Placówek Oświatowych
w Moszczance
.
Pani/Pana/Dziecka dane osobowe przetwarzane będą w celu przeprowadzenia procesu rekrutacji do szkoły, realizowania zadań statutowych
i organizacyjnych szkoły na okres kształcenia dziecka w szkole oraz w przyszłości, jeżeli nie zmieni się cel ich przetwarzania. Pana/Pani/Dziecka dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych za wyjątkiem wypadków obowiązkowego udzielenia informacji określonych w przepisach szczególnych. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich oraz dziecka danych a także ich poprawiania. Podaje Pani/Pan swoje oraz dziecka dane osobowe dobrowolnie.